تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی تحقیقاتی و آنالیتیکال

تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی تحقیقاتی و آنالیتیکال

1. اسپکتروفتومترUV-VIS تک پرتویی
2. اسپکتروفتومتر UV-VIS دوپرتویی (دابل بیم)
3. اسپکتروفتومتر NIR
4. اسپکتروفتومتر Visible
5. اسپکتروفلوریمتر
6. اسپکتروفتومتر فلورسنس
7. جذب اتمی (Atomic Absorption) شعله و کوره
8. مادون قرمز فوریه FTIR به همراه قرص ساز دستی
9. دستگاه مزدوج القایی ICP
10. دستگاه ICP-MS
11. کروماتوگراف مایع HPLC دو حلاله

12. کروماتوگراف مایع HPLC چهار حلاله
13. کروماتوگراف گازی GC با دتکتورهای FID-TCD-ECD-NPD
14. کروماتوگراف گازی به همراه دتکتور جرمی GC MS
15. پارتیکل سایز انالایزر (Particle size analyzer ) مایعات
16. آنالایزر حرارتی DSC و آنالایزر DSC/TGA/STA
17. فرمانتور آزمایشگاهی و فرمانتور صنعتی
18. تانسیومتر کشش سطحی و بین سطحی
19. دستگاه اندازه گیری زاویه تماس Contact Angle
20. دستگاه XRF رومیزی و پرتابل
21. دستگاه XRD رومیزی
22. دستگاه رزونانس مغناطیس هسته NMR

 

تجهیزات فرمانتور | بیورآکتور چیست ، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی تحقیقاتی و آنالیتیکال

فرمانتور یا بیوراکتور مجموعه ای متشکل از تجهیزات و قطعات مختلفی می باشد که شرایط محیطی کنترل شده را برای رشد میکربها و یا تولید متابولیت های خاص در محیط کشت مایع یا جامد را تحت شرایط استریل فراهم می کند. یک فرمنتور نیمه صنعتی مرسوم شامل این تجهیزات است :

1- اجزاء اساسی شامل موتور همزن، گرمکن، پمپ ها، سیستم کنترل گاز و غیره می باشد.
2- ظروف و قطعات یدکی
3- تجهیزات جانبی شامل بطری معرف ها
4- ابزار دقیق و سنسورها

 

مجموعه تجهیزات اشاره شده موارد زیر را انجام می دهند ، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی تحقیقاتی و آنالیتیکال

1- اجرای عملیات تحت شرایط استریل
2- ثابت نگه داشتن دما (حفظ یک دمای خاص) با اندازه گیری و کنترل دما
3- فراهم نمودن اختلاط و هوادهی کافی
4- اندازه گیری و کنترل pH محیط داخل فرمنتور
5- سنجش و کنترل مداوم غلظت اکسیژن محلول
6- فراهم کردن امکان خوراک دهی محلول های خوراکی و معرف ها تحت شرایط استریل
7- فراهم کردن امکان دستیابی به نقاط زمانی مشخص برای تلقیح و نمونه گیری
8- استفاده از شکل هندسی مناسب برای افزایش مقیاس
9- حداقل (کمینه کردن) نمودن اتلاف آب از ظرف
10- تسهیل شرایط رشد برای طیف وسیعی از ارگانیسم ها

بطور معمول در همه انواع فرمانتورها موارد فوق الذکر قابل انجام می باشد. البته با رشد روزافزون علم و تکنولوژی و امکان ساخت تجهیزات پیشرفت امکان اندازه گیری و سنجش مداوم متغیرها و پارامترهای مهم دیگری که مثل غلظت گلوکز، دانسیته سلولی (برای کشت های باکتریایی)، غلظت و ترکیب گازهای خروجی و ….. برای کاربردهای خاص فراهم شده می باشد.
مواردی که در ادامه بحث می گردد کوچکترین فرمنتور معمول در مقیاس های نیمه صنعتی می باشد که قابل استریل کردن در اتوکلاو می باشد. البته برای مقیاس های بالاتر نیز هم موارد اشاره شده وجود دارد ولی با این تفاوت که، با افزایش مقیاس امکان استریل کردن آن با اتوکلاو وجود ندارد. در این حالت استریلیزاسیون فرمنتور بصورت درجا با جریان بخار تحت فشار در جداره یا داخل ظرف فرمنتور انجام می گردد، که جهت آشنایی یک نمونه از این فرمنتورها اشاره خواهد شد.

ظرف فرمانتور معمولا یک استوانه شیشه ای یک جداره یا دو جداره از جنس بورو سیلیکات با ته مدور است. صفحه بالایی از جنس استیل 316 L ساخته می گردد که از طریق فلنچ ها و گیره های مناسب روی ظرف فرمنتور محکم می گردد. یک اورینگ سیلیکونی صفحه بالایی را از ظرف جدا می کند. دریچه های مناسب با اندازه های مختلف روی صفحه بالایی جهت قرار دادن سنسورهای مختلف، کندانسور، لوله های نمونه گیری، لوله های ورودی اسید و باز (جهت کنترل pH)، ضد کف (جهت کنترل کف)، و خوراک و غیره تعبیه شده می باشد. یک دریچه ویژه افزودن مایه تلقیح قرار داده شده که با قرار گرفتن یک غشاء سیلیکونی امکان افزودن استریل مایه تلقیح را فراهم می کند.

 


محیط کشت از طریق لوله نمونه گیری که از طریق یکی از دریچه های صفحه بالایی در داخل محیط کشت قرار گرفته تحت شرایط استریل می تواند به ظرف نمونه گیری منتقل گردد. توزیع کننده گاز از یک لوله استیل 316L تشکیل شده می باشد که از یک طرف در یکی از دریچه های صفحه بالایی محکم شده و از طرف دیگر با انتهای خمیده (شبیه ثلث دایره) حاوی سوراخ های ریزی است که امکان پراکندن مناسب حباب های هوا را به داخل محیط کشت فراهم می کند. تیغه های همزن معمولا از نوع راشتون می باشد روی شفتی که دقیقا در وسط صفحه بالایی قرار گرفته محکم شده و توسط نیرو موتور برقی قرار گرفته روی شفت با سرعت قابل تنظیم می چرخد.

از کندانسور برای حذف رطوبت همراه هوای خروجی از فرمنتور و بالطبع جلوگیری از اتلاف مایع در طی فرایند تخمیر و همچنین مرطوب شدن و گرفتگی فیلتر هوای خروجی استفاده می گردد. سنسور دما یک مقاومت پلاتینی باریک (Pt- 100) می باشد که با تغییر مقدار مقاومت الکتریکی دمای محیط کشت داخل ظرف فرمنتور را نشان می دهد.
کنترل دمای فرمنتور با گرمایش مستقیم توسط یک بالشتک گرمکن (معمولا در مقیاس آزمایشگاهی) برای ظرف فرمنتور یک جداره و یا گردش آب با دمای قابل تنظیم داخل ژاکت ظرف دو جداره انجام می شود.
برای حالت اول جهت خنک کردن و یا کاهش دمای فرمنتور از کویل که می تواند از طریق یکی از دریچه های صفحه بالایی وارد محیط کشت شود با لوله های ورودی و خروجی آب استفاده می شود.
سنسورهای pH و اکسیژن که برای پایش مداوم و بدون وقفه pH، اکسیژن محلول و شدت کف استفاده می شود از طریق دریچه های تعبیه شده در بالای فرمنتور (برای فرمنتورهای آزمایشگاهی) و یا در دیواره (برای فرمنتورهای نیمه صنعتی و صنعتی جهت pH و اکسیژن محلول) و اتصالات مناسب در جاهای ویژه روی ظرف فرمنتور محکم می گردند. سنسور کف برای سنجش مداوم و بلادرنگ کف استفاده شده و از طریق اتصالات مناسب در جای ویژه خود روی صفحه بالایی محکم می گردد. ارتفاع آن قابل تغییر بوده و بر اساس ارتفاع محیط کشت داخل ظرف فرمنتور تنظیم می گردد.

انواع بیوراکتورها ، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی تحقیقاتی و آنالیتیکال

راکتورهای همزن دار ( Stirred-Tank Reactor )

این نوع بیوراکتور به طور گسترده‌ای در صنعت استفاده میگردد که با عبارت STR به صورت مخفف نشان می‌دهند. از دو کلمه Strrid-Tank bioreactor و Strrid-Tank Reactor می‌توانند به جای همدیگر استفاده کرد و مرز قابل تشخیصی بین آن‌ها وجود ندارد برای همین عبارت STR هم می‌تواند دلالت بر Strrid-Tank Bioreactor داشته باشد. از این بیوراکتورها برای مایع‌های ویسکوز، آبکی، کشت‌های با جریان هوای کم و حجم بزرگ بکار می‌رود. این نوع به ویژه برای تخمیرهایی که ریسه‌های قارچی فراوان در آن شرکت دارند و برای تولید بیوپلیمیرهایی که چسبناکی بالایی ایجاد می‌کنند، کاربرد دارد.

 

بیوراکتورهای نوری (فوتو بیوراکتور)
دستگاه فرمانتور , بیوراکتور چیست؟ هیتر , موتور | پانل , (Panel) , ترنس میتر , (Transmitter) , صفحه‌ی نمایش , (Monitor) , انواع بیوراکتورها , راکتورهای همزن دار , Stirred-Tank Reactor , بیوراکتورهای نوری , (فوتو بیوراکتور) , بیوراکتورهای شخصی , بیوراکتورهای تصفیهٔ فاضلاب , بیوراکتور متلاطم بالا و پایین , بیوراکتور شبیه‌سازی , بافت ناسا (NASA) , , فرمانتورهای آزمایشگاهی , فرمانتورهای صنعتی , وسل , (Vessel) ,

یک فوتو بیوراکتور (PBR)، بیوراکتوری می باشد که یک منبع نوری استفاده می‌کند (که می‌تواند نور طبیعی خورشید یا نور مصنوعی باشد). تقریباً هر ظرف شفافی می‌تواند یک بیوراکتور نوری خوانده گردد، با این حال این اصطلاح بیشتر برای توصیف یک سیستم بسته استفاده میگردد وکمتر در مورد مخازن یا حوضچه‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیوراکتورهای نوری برای رشد موجودات کوچک فوتوگرافیک (نوپرورد) مثل سیانوباکتری‌ها، جلبک‌ها یا گیاهان خزه مورد استفاده میگردند. این موجودات نور را به عنوان منبع انرژی خود استفاده کرده و نیازی به قندها یا چربی‌ها به عنوان منبع انرژی ندارند. در نتیجه، خطر آلودگی با موجودات دیگر مانند باکتری‌ها یا قارچ‌ها در بیوراکتورهای نوری در مقایسه با بیوراکتورهای دارای موجودات هتروتروف (همه چیزخوار) کمتر است.

 

بیوراکتورهای شخصی
یک بیوراکتور پیوستهٔ ساده که برای اشخاص غیر حرفه ای طراحی شده‌ می باشد و آن‌ها را قادر می‌سازد تا باکتری‌های E-coli را تحت شرایط هوازی یا بی هوازی رشد دهند. این بیوراکتورها تواناییاتوکلاو شدن نداشته، و برای استفادهٔ مجدد وابسته به غیر فعالسازی شیمیایی می باشند. این بیوراکتورهای شخصی برای رشد باکتری‌ها و محیط‌های کشت مناسب می باشند.

 

دستگاه فرمانتور , بیوراکتور چیست ، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی تحقیقاتی و آنالیتیکال

 فرمانتورهای آزمایشگاهی , فرمانتورهای صنعتی , وسل , (Vessel) , هیتر , موتور | پانل , (Panel) , ترنس میتر , (Transmitter) , صفحه‌ی نمایش , (Monitor) , انواع بیوراکتورها , راکتورهای همزن دار , Stirred-Tank Reactor , بیوراکتورهای نوری , (فوتو بیوراکتور) , بیوراکتورهای شخصی , بیوراکتورهای تصفیهٔ فاضلاب , بیوراکتور متلاطم بالا و پایین , بیوراکتور شبیه‌سازی , بافت ناسا (NASA) ,